صبح روز دوشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ،اولین جلسه چشم انداز و استراتژی ۵ ساله موسسه ایثار با حضور مهندس پورحاج رضایی مدیرعامل موسسه،دکتر سفاهن مدیرکل اموراقتصادی و مجامع بنیاد،دکتر سروش مدیرکل مطالعات و پژوهشها،دکتر گودرزی مدیرکل برنامه و بودجه،نصیری مقدم معاون اداری مالی موسسه،دکترخباز و دیگر اعضاء در سالن جلسات برگزار شد.

موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار خراسان رضوی

در ابتدای جلسه پورحاج رضایی ضمن خوش آمد گویی به مدعوین سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: موسسه ایثار برنامه ریزی دقیق و به روز نمودن خدمات، و بهره مندی از تمامی امکانات و ظرفیتهای موجودی که در اختیار موسسه قرار دارد را با توانمندی خود،گامهای موثری در زمینه به وجود آوردن نشاط  و شادابی در زندگی جامعه هدف، قدمهایی بر خواهد برداشت.

وی اضافه کرد: چشم انداز و استراتژی ۵ ساله موسسه چراغ راهی خواهد بود که با استمرار سیاست‌هایی که تاکنون اجرا شده است، موسسه به ثباتی که در حال حاضر در آن وجود دارد،ادامه دهد و اگر تغییراتی در هر سطحی در موسسه رخ دهد موسسه دچار تزلزل نشده و با قدرت راه خود را پیش برد.گر چه برنامه ریزی های لازم انجام شده بود ،و موسسه بر اساس آن حرکت می کرد ولی هیچگاه این برنامه ها به شکل یک چشم انداز و برنامه تدوین نشده بود.

موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار خراسان رضوی

مدیرعامل موسسه افزود: موسسه مفتخر است به این که سیاستهای کلی در طی این چهار ساله خود را،بر مبنایی برنامه ریزی کرده که دچار تنش و اختلال در دوران رکود اقتصادی و اعمال تحریم ها نشود و برای بهتر اجرا شدن سیاست برون سپاری و استمرار آن،هیچ چیز جز تاکید بر نظارت و تقویت آن در استانها و ستاد ضروری نخواهد بود با توجه به خدمات مناسب، مشتری مداری و استانداردهای روز دنیا در چند سال اخیر شاهد استقبال مناسب مردم از این مراکز بوده‌ایم.

مدیرعامل موسسه فرهنگی، ورزشی و توان‌بخشی ایثار هدف اصلی این موسسه را توانمندسازی مدیران ، کارکنان و ایثارگران عنوان کرد و گفت: تمام فعالیت‌های موسسه با این رویکرد پیش می‌رود و حتی چشم‌انداز فعالیت‌های فرهنگی ورزشی و توانبخشی این موسسه نیز در راستای توانمندسازی آنان است.

در ادامه دکتر خباز توضیحات لازم را جهت استراتژی وچشم انداز ۵ ساله با معرفی استقرار نظام مدیریت استراتژیک موسسه ایثار از مدل آنسوف با پخش پاورپوینت ۹۵ صفحه ای آغاز و کلیه برنامه ریزیها،اساسنامه،اسناد بالا دستی،راهکارها، گامهای اجرایی،آثار و نتایج این طرح و… را مورد بحث و بررسی قرار داد.

موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار خراسان رضوی

دکتر سفاهن مدیرکل امور اقتصادی و  مجامع سخنان خود را این طور بیان کرد:بستر مناسبی در حال حاضر در بنیاد آماده شده و سالهاست که روسای بنیاد علاقه مند هستند که یک استراتژی قوی را داشته باشند،که با نظام تغییر سیستمی که وجود دارد این مدیریت ترسیم شود

وی عنوان کردمجموعه موسسه ایثار با مدیریت مهندس پورحاج رضایی در کل بنیاد شهید زبان زد بوده و در اجرای این برنامه ریزی ها ضمن اینکه پیش قدم بوده شاهد مثالی بود که در هرجا و هر جلسه به آن استناد می شد،و محوریت آن انتخاب درستی بود که با آن آغاز به کار کرد .

مدیرکل امور اقتصادی مجامع اضافه کرد: مقاومت سیستمی یکی از چالشهایی است که باید به آن توجه داشت و مقام عالی بنیادضمن اینکه  علاقه مند به این موضوع است از آن نیز حمایت می کند تا به سرانجام برسد،ایشان در سطح کلان و در بخش اقتصادی به متغیرهایی اشاره کرد که می بایست در حد شناخت به آن دقت شود که به ساماندهی برسد ،چه انتفاعی و چه غیر انتفاعی،ایشان در بخش بعدی به داشته هایی اشاره کرد که باید مشخص باشد و به دنبال آن باشیم و ساختاری را که در آن هستیم سازماندهی کنیم که البته موسسه ایثار در آن پیش قدم می باشد

وی افزود:در مدیریت کلان و استراتژیک و در کمیته راهبردی باید نظرها تبیین و یکی شود و در سیاستها به دنبال این باشیم که با جامعه پیوندی ایجاد شود و این موضوع به قدری حائز اهمیت است که باید یک فضای عملیاتی دقیقی ترسیم شود که این پیوند واقعی شود ،در این فضا هست که بهره وری و مطلوبیت ایجاد می شود.

موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار خراسان رضوی

در بخش دیگر این جلسه دکتر گودرزی مدیرکل برنامه و بودجه بنیاد سخنان خود را این طور شروع کرد که تفکر استراتژیکی که یک اتفاق خوب و پرنِگر است ،در بنیاد شروع شده و همچنین ایشان تغییر نگاه از برون و درون سازمان را به عنوان تهدید جدی و آسیب برشمرد که اهداف کلان بنیاد را تحت تاثیر قرار خواهد داد کما اینکه موسسه ایثار را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که مدیریت پورحاج رضایی یک تفاوت با دیگر سازمانهای موجود در بنیاد دارد و آن ارائه خدمات به جامعه هدف می باشد و این امر باعث شده که بنیاد ،دیگر واحدها همچون توانبخشی و کانونهای فرهنگی را هم به این موسسه واگذار کند و این بار مسو لیت موسسه را سنگین تر می کند.

مدیرکل برنامه و بودجه بنیاد عنوان کرد نگاهی که در سند راهبردی بنیاد وجود دارد رویکردی مکانیزم است که در استراتژی وجود دارد و تدوین این استراتژی با مدیر سازمان است و می بایست همه لایه های سازمان به آن توجیه باشند که بتوان بازخورد آن را دید.

در این جلسه دکتر سروش مدیرکل مطالعات و پژوهشهای بنیاد ضمن بر شمردن نکات مهم در این پاور پوینت و مطالعه دقیق این چشم انداز ،عضو شدن اعضاءرا در سامانه دفتر پژوهش های کشور مورد تاکید قرار داد.

در پایان پورحاج رضایی مدیرعامل موسسه ضمن تقدیر و تشکر از حضور میهمانان،بر ادامه برگزاری این جلسات تا به نتیجه رسیدن آن تاکید کرد.